Милупа Страчатела

Млечна каша за бебиња Milupa

Milupa –  МЛЕЧНИ ЖИТАРИЦИ  –  СТРАЧАТЕЛА  –   ОД 12 МЕСЕЦИ

Диететски производ- преработена храна на житна основа за доенчиња и мали деца

√НОВ РЕЦЕПТ   √ со ЧОКОЛАДНИ ПАРЧИЊА   √ со ЖЕЛЕЗО, КАЛЦИУМ &ВИТАМИН Д

Без глутен    

∎Го олеснуваат преминувањето на цврста храна         

∎Нутритивно балансирани

250g е

УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА

За здравјето на Вашето мало дете  секогаш внимателно следете ги упатствата. Неправилна употреба или подготовка може да му наштети на здравјето на Вашето мало дете. Користете чист сад и лажица за хранење.

  1. Сипете 40g (приближно 5 супени лажици) Milupa житарици во чист сад
  2. Додајте 160ml млака(50°∁), претходно превриена вода
  3. Мешајте додека не добиете конзистенто пире и проверете ја температурата на житариците пред хранење (37°∁) . Ве молиме подготвувајте свежи житарици и не ги користите остатоците од претходниот оброк. Пакувањето чувајте го цврсто затворено, на ладно и суво место, не во фрижидер. Производот чувајте го заштитен од контаминација. Секогаш користете сува лажица при земање од кутијата. Искористете во рок од 3-4 недели по отварањето.

Бидејќи здравите бебиња се среќни бебиња , Milupa  нуди разновидни балансирани житарици за деца кои се посебно осмислени за да му ги обезбедат на Вашето мало дете потребните хранливи материи за здрав раст и развој.

Milupa житариците за деца од 12 месеци натаму,  му обезбедуваат на малото дете квалитетни состојки и исхрана која му е потребна како извор на енергија за дневните активности. 

Прогресија во текстурата

MILUPA ГО ПОДРЖУВА РАЗВОЈОТ НА ВАШИТЕ МАЛИ ДЕЦА – ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Повеќе од 90 години ја користиме целата наша умешност и знаење за да ги развиеме нашите млечни каши, скроени спрема природниот развој на малото дете. Тие го содржат токму тоа што им треба на малите стомачиња.

√ високо квалитетни житарици од специјално тестирани полиња

√ витамини и минерали- железо, калциум и витамин Д

√ без конзерванси и вештачки бои

Milupa млечните житарици – Страчатела се наменети за мали деца во периодот на дохрана.

За оптимален раст, развој и здравје на малите деца, Milupa ги поддржува препораките на СЗО за ексклузивно доење до 6 месечна возраст, со продолжување на доењето  заедно со  безбедна и соодветна дополнителна храна, се’ до втората година од животот. 

Дали знаевте?

Нашите млечни житарици се направени со млечна формула. Тоа значи дека секоја лажица на житна каша обезбедува уште подобар баланс на хранливи состојки потребни за здрав раст и развој на Вашето мало дете. Содржи железо,калциум и витамин Д . На почеток, Вашето мало дете може да одбие да јаде хранa со грутчиња. Префрлањето од житарици со мазна текстура на оние со погруба текстура, и обратно, може да помогне овој преоден период  да е малку полесен.

ВАЖНА НАПОМЕНА

Доењето треба да продолжи и после навршени 6 месеци до крајот на втората година од животот на детето. Покрај мајчиното млеко треба постепено да се воведуваат разновидни намирници кои вообичаено се користат во семејната исхрана. Воведувањето на намирниците  во исхраната на доенчето постаро од шест месеци треба да го препорача здравствен работник квалификуван да се грижи за здравјето на доенчето и малото дете и кој е независен од производителите на храна за доенчиња и мали деца.

НУТРИТИВНИ ИНФОРМАЦИИ:

Просечен составМерна единица100gПо порција% Р.В.∗∗
ЕнергијакЈkcal1855440760180
Мастиg135,1
Од кои:
заситениg5,82,4
Јаглени хидратиg6828
Од кои:
шеќериg2812
Влакнаg1,30,50
Протеиниg135,4
Солg0,300,12
Витамини
Витамин Аg  RE42117343%
Витамин Дg7,93,232%
Витамин Еmg -TE5,42,2
Витамин Цmg441872%
Тиамин (Б1)mg1,10,4590%
Витамин Б6mg0,630,2637%
Биотинg2510
Минерали и елементи во трагови
Натриумmg12049
Калциумmg46519148%
Железоmg7,22,948%
Јодg9137
1порција= 40g житарици со 160ml вода (50°∁)∗∗ процент од референтен внес по порција

Состојки :

Житарици ( оризово брашно) 43%, обезмастено млеко во прав 23%, деминерализирана сурутка во прав (од млеко)11%, парчиња млечно чоколадо [шеќер, какао путер, полномасно млеко во прав,какао маса, природна арома на ванила, соја лецитин (емулгатор)] 10%, растителни масла [палмино масло, масло од маслодајна репка, кокосово масло, високоолеинско сончогледово масло, соја лецитин(емулгатор)], шеќер, арома (природна арома), минерали (калциум карбонат, железо три пирофосфат, калиум јодид), витамини (малтодекстрин од компир, Л-аскорбинска киселина, ДЛ-алфа токоферил ацетат, ретинил ацетат, холекалциферол, Д-биотин, тиамин мононитрат, пиридоксин хидрохлорид).

Алергени: млеко и соја.

Извозник: Nutricia Export B.V. Albert Einstainlaan 20, 2719 EP Zoetermeer, The Netherlands/ Холандија

Производител: Nutricia Zaklady Produkcyjne Sp.z.o.o. ul. Mаrka z. Jemielnicy 1, 45-952 Opole, Poland/ Полска

Земја на потекло: Полска

Увозник: Аксон Трејдинг Старвин ДООЕЛ бул. Александар Македонски 1а, 1000 Скопје тел. 3 122-205, e-mail: office@axxon.mk

За да ја отворите кутија скинете ја обележаната лента на капакот

Најдобро да се употреби до: видете на врвот на пакувањето