Аптамил

НАША ЕДИНСТВЕНА ЕКСПЕРТИЗА
Aptamil_Nutricia_3 Mleko za bebinja

NUTRICIA има над 120 годинишна експертиза и веќе 40 годишно “пионерско” истражување заисхраната во раната возраст направени од нашиот посветен тим составен од над 500 научници и експерти. Целта е да се разбере како исхраната во раната возраст го поддржува развојот и имунолошкиот систем на Вашето мало дете.
Нашите истражувања ни овозможија да ја развиеме нашата патентирана следна генерација на формули, млекото за мало дете – Aptamil® 3 со Pronutra®-ADVANCE.
Ние сме посветени да Ви го обезбедиме најдоброто на Вас и на Вашето дете.

Aptamil 3 Pronutra ADVANCE Млеко за мало дете
Врз основа на 40-годишно истражување инспирирано од потребите на бебињата, ја развивме нашата следна генерација на млеко за мало дете Pronutra ADVANCE.
Нашето патентирано млеко за мало дете Pronutra ADVANCE ја комбинира нашата единствена мешавина на состојки со напреден уникатен процес. Специјално е создаден да содржи есенцијални витамини Ц и Д кои придонесуваат за нормално функционирање на имунолошкиот систем на вашето дете. Прилагоден е на потребите на вашето мало дете, за специфични минерали како што се железо и цинк. Аптамил 3 е млеко за мало дете од 12 месеци па натаму (од 1 година) и треба да се користи како дел од урамнотежена мешана исхрана.

За Nutricia
Со повеќе од 100 години грижа за бебињата и инспирирана од 40 години истражување на
мајчиното млеко и исхраната во рана возраст, Nutricia Early Life Nutrition ги комбинира науката и
искуството за поддршка на родителите.
Како компанија, ние постојано се стремиме да се подобруваме, без разлика дали во однос на
нашите производи за мајки, бебиња и мали деца; услуги за родителите или нашиот придонес во
областа на раната исхрана. Затоа нашето истражување никогаш не престанува.

Во Nutricia, ние сме посветени активно да придонесуваме за нови научни сознанија и откритија
во областа на исхраната во рана возраст.

Нашите пронајдоци ни овозможуваат:
• Обезбедување на едукација и услуги на родителите
• Создавање на нутритивно корисни производи за позитивно влијание врз краткорочното и
долгорочното здравје на бебињата и малите деца.
• Придонесување во растечкото истражување кое помага да се обликува идното здравје на
генерациите што доаѓаат.

МК- ПАТЕНТИРАНА СЛЕДНА ГЕНЕРАЦИЈА НА ФОРМУЛА

Aptamil® 3

МЛЕЧНА ФОРМУЛА ЗА МАЛО ДЕТЕ

Диететски производ

Од 12 месеци натаму

DHA

Pre GOS/FOS

Post HMO 3’GL

Pronutra®-Advance

Наш уникатен процес

Допринесува за нормално функционирање на имуниот систем*

40 години истражувања за исхраната во раната возраст

* содржи витамини  Ц и Д кои допринесуваат за нормално функционирање на имуниот систем

800g r

УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА

Aptamil®  Млечна формула за мало дете  од 12 месеци натаму

Наведената табела е општа, на Вашето дете може да му треба помало или поголемо количество на формула од прикажаното. ВАЖНО : Секогаш користете ја дозерката од пакувањето. Имајте во предвид дека одвреме на време можеби }е ја смениме бојата на дозерката.

Возраст на доенчетоПриближна тежина во кгБрој на оброци во тек на 24 часаКоличество на вода(мл)Број на рамни дозерки
Од 12 месеци натаму>1022107

Стандардно дозирање : 100мл Aptamil® 3 со Pronutra® – АДВАНЦЕ = 90мл вода на 40℃(пожелно) +3 рамни дозерки = 273кј(65 кцал)

1 рамна дозерка = 5г. Користете ја исклучиво приложената дозерка. Не правете  ја формулата послаба или појака од препорачаното. Доколку оброкот не го приготвувате според упатството ризикувате да го нарушите здравјето на детето

Како да се користи ова пакување :

За да го отворите, отстранете ја сигурносната лента од работ на капакот.

Во самото пакување има вграден порамнувач за дозерката.

Сместете ја дозерката на соодветното место на капакот, за сигурност и безбедност.

Затворете  со притискање на капакот сé додека не “кликне“, за да се зачувува свежината на правот.

Подготовка на оброкот за Вашето бебе

Секогаш измијте ги рацете и целиот прибор што }е го користите за подготовка на оброкот. Стерилизирајте го целиот прибор во вода што врие  во тек на 10 минути.

Превријте чиста вода за пиење и оставете да се олади до 40℃. Видете ја табелата за подготовка на оброкот, сипете точно количество на претходно превриена млака вода во стерилизирано шише.

Користеј}и ја приложената дозерка  израмнете го правот со вградениот израмнувач. Не ставајте премногу од правот и не го притискајте.

Додадете точен број на рамни дозерки на прав од Aptamil® 3 со Pronutra® –ADVANCE   во водата. Видете во табелата од упатството за употреба на пакувањето.

Веднаш  протресете  енергично и вертикално, во тек на 10 секунди, додека правот сосема не се раствори. Тркалање на шишето и мешање во круг не се доволни за растварање на правот.

Разладете под вода од чешма. Проверете ја температурата на оброкот (37℃). Користете го оброкот веднаш по подготовката и секогаш во рок од 1 час.

Исчистете го целиот прибор веднаш по употребата. Никогаш немојте повторно да ги користите  остатоците од оброкот. чувајте го пакувањето цврсто затворено на ладно (<25℃),суво место, не во фрижидер. Употребете ја содржината на пакувањето во тек на 3 недели по отварањето.

Совет за складирање и хранење

Од хигиенски причини, не ги чувајте ве}е направените оброци, фрлете ги остатоците од оброкот во рок од 1 час ∙ Не ги загревајте оброците во микробранова печка, одредени делови може да се прегрејат и да предизвикаат изгореници ∙ Не складирајте во фрижидер ∙ чувајте го правот на ладно и суво место ∙ Искористете го правот во рок од 3 недели од отварањето ∙

НАША УНИКАТНА ЕКСПЕРТИЗА

НУТРИЦИА има над 120 годишна експертиза за исхрана во рана возраст и 40 години  ги предводи истражувањата  со нашиот посветен тим од пове}е од 500 научници и експерти, за да разбере како таа го подржува развојот на Вашето мало дете и неговиот имун систем.

Нашите истражувања ни овозможија да ја создадеме нашата патентирана следна генерација на млечна формула за мало дете  Aptamil® 3 со Pronutra® –ADVANCE . Специјално е скроена за да го подржи имуниот систем* на Вашето мало дете. 

40 години истражување

ПАТЕНТИРАНА СЛЕДНА ГЕНЕРАЦИЈА НА ФОРМУЛА

DHA

Pre GOS/FOS

Post HMO 3’GL

Pronutra®-ADVANCE

Наш уникатен процес

Единствена формула со Pronutra®-ADVANCE која ја комбинира нашата уникатна смеса на состојки со нашиот напреден уникатен процес за создавање на млечна формула за мало дете.

Базирана на 40 годишно истражување на бебешките потреби, нашата следна генерација на формула соџи:

🗹 Наша патентирана смеса GOS/FOS и LCP

🗹 LCP : Omega -3 (DHA)

🗹 HMO 3’GL:  3’-галактозиллактоза , олигосахарид на мајчино млеко. 3’ГЛ потекнува од нашиот уникатен процес

🗹 Витамини C и D*: допринесуваат во нормалното функционирање на имуниот систем

ПРЕМИНУВАНЈЕ НА СЛЕДНА ФАЗА

🗹 Aptamil® 3 со Pronutra®- ADVANCE е нутритивно избалансирано млеко во прав кое на Вашето мало дете му ги дава хранливите состојки  потребни за здрав раст и развој. Соодветен е за мали деца од 12 месеци натаму, како дел од  урамнотежена и мешовита исхрана. После 24 месеци се препорачува Аптамил® 3 со Пронутра®- АДВАНЦЕ постепено да се замени со  Аптамил® 4 со Пронутра®- АДВАНЦЕ.

Ако сакате да дознаете пове}е за нашата формула, посетете ја нашата фб страна: АптаЦлуб Македонија

Производител: DANONE-NUTRICIA,Rocklands,NJexford,Ireland

Потекло: Ирска

Комерцијализирано од/ Извозник:Нутрициа Еxпорт Б.В.,Алберт Еинстеинлаан 20,2719ЕП Зоетермеер, Тхе Нетхерландс, Холандија

Увозник: ДТУ Аксон Трејдинг Старвин ДООЕЛ бул. Александар Македонски, 1а – Скопје, Р. Северна Македонија. Тел./Факс:3122-205

Nutricia®, Aptamil® и Pronutra® се регистрирани трговски марки

Пакуван во заштитена атмосфера

Употребливо до: Втиснато на кутијата

НУТРИТИВНИ ИНФОРМАЦИИ

Состојки :

Лактоза( од  кравјо  млеко), обезмастено млеко, малтодекстрин, галактоолигосахариди( од кравјо млеко), деминерализирана сурутка (од кравјо млеко),  концентрат од сурутка( од кравјо млеко, палмино масло, масло од маслодајна репка, високоолеинско сончогледово масло, калциум фосфат, кокосово масло, сончогледово масло, фруктоолигосахари, калиум цитрат, ди калиум хидроген фосфат, рибино масло, магнезиум хидроген фосфат, натриум цитрат, калиум хлорид, Л-аскорбинска киселина, соја лецитин, холин хлорид, ванила, железо сулфат, инозитол, магнезиум хлорид,  натриум Л- аскорбат, цинк сулфат, Л -карнитин, аскорбил палмитат,  калциум Д- пантотенат, ДЛ- алфа токоферил ацетат, калциум карбонат,никотинамид, рибофлавин, ДЛ-алфа токоферол, ретинил палмитат, пиридоксин хидрохлорид, холекалциферол, тиамин хидрохлорид, калиум јодид, птероилмоноглутаминска киселина, фитоменадион,  Д- биотин, цијанокобаламин.

 Алергени: млеко, риба и соја.

ВАЖНА НАПОМЕНА:

ДОЕЊЕТО Е НАЈДОБРО ЗА БЕБИЊАТА.

Мајчиното млеко е најдобро за бебето, а здравата исхрана на мајката е важна во текот на доењето. .Одлуката на мајката да не го дои своето бебе е штетна по неговото здравје, а оваа одлука потоа е тешко да се смени.  Млечната формула за мало дете треба да се користи само по препорака на лекар. Доколку се храни со шише , Вашето бебе може да не сака да продолжи да се дои. За здравјето на Вашето бебе внимателно следете го упатството за подготовка. Никогаш не го оставајте бебето само во текот на хранењето. Несоодветно користење или подготовка може да му наштети на здравјето на бебето.

Просечни вредности Во 100мл¹ подготвен оброк  Мерна единица       

Просечни вредности Во 100мл¹ подготвен оброк Мерна единица

  Просечни вредностиВо 100ml¹ подготвен оброкМерна единица  Просечни вредностиВо 100ml¹ подготвен оброкМерна единица
Енергија273 65kj kcalРибофлавин (Б2)0,23mg
Масти2,6gНиацин (Б3)0,25mg
Од кои заситени:  0,83  gВитамин Б60,06mg 
-линолна киселина (LA)  354  mgФолат8,7µg
-α- линоленска киселина (ALA)  56  mgВитамин Б120,40µg
-докозахексаночна киселина (DHA)  12  mgБиотин  1,5 µg
Јаглехидрати8,7gПантонтенска киселина0,65mg
Од кои:Минерали
  шеќери  6,6  gНатриум26mg
– лактоза6,1gКалиум151mg
полиолиХлор Калциум51 120mg mg
-инозитол5,0mgФосфор96mg 
Влакна0,90gМагнезиум10mg
Од кои:Железо1,2mg
GOS²0,72gЦинк0,39mg
FOS³0,12gЈод20µg
3’GL⁴0,01gДруги нутриенти
Протеини1,3gЛ-карнитин1,6mg
ВитаминиХолин9,8mg
Витамин A49µgНекалориски јагленихидрати  0,40  g
Витамин D3,1µg  ¹100 ml = 90 ml voda + 3 рамни дозерки(15ɡ) ² Галактоолигосахариди ³ Фруктоолигосахариди⁴ 3’ Галактозиллактоза
Витамин E0,94mg TE
Витамин K4,9µg
Витамин C15mg
Тиамин (B1)0,04mg